Ден 5 - След планинска буря, ден за история и култура

 

След снощната буря със силен вятър, светкавици и гръмотевици, днешният ден започна с много слънце, макар и с ниска температура. В 7 часа сутринта, малко преди нашата първа за деня тренировка, навън беше 10 градуса, но пък слънцето грееше ярко и бързо повиши температурата.

Обляната от слънчева светлина хижа Осогово изглеждаше много красива.

А гледките, които се разкриваха от високата част на ски пистата, непосредствено до хижата в ранни зори бяха спиращи дъха. 

Направихме сутрешната си тренировка по карате. Всяка сутрин сме все по-будни от предишната и все по-ентусиазирани. Хапнахме набързо закуската си, защото знаехме, че ни предстои вълнуващ ден и поехме към град Кюстендил. Предстоеше ден, посветен на историята и културата на града.

Първата спирка от днешното ни приключение беше Художествената галерия "Владимир Димитров - Майстора". 



През 2022 г. се навършват 140 години от рождението на знаменития български художник и поради тази причина в художествената галерия имаше нова юбилейна експозиция с много непоказани до момента произведения на Майстора. От беседата ни с екскурзовод от галерията, научихме много интересни факти за живота и творчеството на Майстора. Споделяме с Вас част от по-важната фактология, около неговата запомняща се личност.

И част от неговите картини - както от популярните, така и от не толкова известните.


И общ изглед на галерията отвътре - всъщност единствената сграда в България, построена специално за галерия, в която светлината е изцяло естествена и идва от прозорци на покрива. По фасадата на сградата няма прозорци.

Естествено не може да не покажем и красивите моми, които Майсторът е рисувал.

И да отбележим със снимка и нашето присъствие на това вълнуващо място.

От ляво на дясно сме се наредили главните редактори на настоящия блог: Дими, Нико, Кари и Леа. До Леа в дясно е Тишо, а на втори ред - сенсей Мони.

Супер Кало и неговият баща Иван, изгледаха с интерес филмът за Владимир Димитров Майстора, който се прожектираше в една от залите на галерията.

След като се запознахме и насладихме на творчеството на Владимир Димитров Майстора, направихме опознавателна разходка в центъра на гр. Кюстендил, естествено със спирка "на кафе" и след това хапване на вкусен и голям сладолед. Запознахме се с котето Маца и кучето Бочко, които живеят в кафенето на Ваня и се отправихме към къщата-музей Ильо Войвода. 


Къщата музей Ильо Войвода се намира в местността Аджундар в гр. Кюстендил. Само на 10 минути пеша от площада на града. В нея известният български хайдутин, който е родом от Берово е живял в периода  1878-1898 г. Къщата е запазена в автентичния си вид. Артефактите в нея са разпределени тематично в няколко зали, а беседата с уредника на музея е много интересна и образователна. 



Картините с Ильо Войвода, Румяна Войвода и техните чети бяха много красиви и впечатляващи.


И друга гледна точка на картините или трима български хайдути.

И една интересна възстановка на облеклото на Ильо Войвода със участието на Супер Кало, Нико и Дими.


Не пропуснахме да си направим групова снимка за спомен пред паметника на известния хайдутин и борец за Освобождението на България.

След като видяхме паметникът на Дядо Ильо се отправихме към крепостта Хисърлъка, която се намира на едноименния хълм над град Кюстендил. Хисарлъка е лесопарк, любимо място за разходка на кюстендилци и гостите на града, а крепостта датира още от римско време, когато е пазила градът от нашествието на вражески племена.


 

Интересен факт за Хисарлъка, както и за град Кюстендил е, че там е сниман филмът "Рицарят на бялата дама".

Естествено имаше и кратка тренировка на сцената на амфитеатър Хисарлъка, защото карате е навсякъде около нас и то е наш начин на живот.

А сега - турнир по кент купе! Кой ще победи?

Утре ни предстои Ден 6 - поход до връх Кюнек в Осоговската планина. Стискайте ни палци да успеем и планината да ни разреши да се качим до този красив връх. После ще разказваме. 

Популярни публикации от този блог

Ден 6 или как далечният връх Кюнек се оказа по-близо от очакваното

Ден 8 или как планината ни показа, че с нея шега не бива

Ден 7 - Награда за шампиони, вековните секвои и Сръчната работилница на Искра